OMADUSED

Kergitusaine
Kui munavalgeid klopitakse, seovad need endaga õhku ning muutuvad kohevaks. See tuleb eriti kasuks gratääni, vahtude, beseede ja rulaadide valmistamisel. Parima tulemuse saab siis, kui munavalge on toatemperatuuril.

Sidusaine
Kui muna kuumutada, on sellel hea võime eri koostisosi siduda. Muna suudab oma mahuga võrreldes kaks korda rohkem vedelikku siduda. See omadus tuleb kasuks lihapallide, pikkpoisi, pannkookide jms valmistamisel.

Silendaja
Munarebu võimet segada või silendada kasutatakse selliste roogade valmistamisel nagu jäätis, koogikreem ja kaste. Kloppige munarebusid kausis vähese soolaga. Ajage kaste kastrulis keema. Valage veidi kuuma kastet kaussi, kus on munarebud ja segage hoolikalt. Tõstke kaste tulelt ja niristage rebud kuuma kastmesse. Jälgige, et kaste edasi ei keeks – vastasel juhul läheb see tükki.

Emulgaator
Munarebu võimet emulgeerida kasutatakse peamiselt majoneesi ning erinevate kastmete valmistamiseks. Pidage meeles, et kaste ei tohi keeda, muidu läheb see tükki, kui rebu kõrgel temperatuuril sõmerjaks muutub.

Selitusaine
Munavalged teevad häguse supi või puuviljamahla selgeks. Lisage veidi munavalget suppi või mahla kuumutades. Valgud seovad hägususe ja hiljem saab selle välja kurnata.

Värvaine
Kui leiba ja küpsetisi munaga pintseldada, saavad need kauni kuldse läikega pinna.

Näomask
Munavalge valk puhastab poore, pinguldab nahka ja annab näonahale kemikaalivabu toitaineid. Seetõttu võib munavalgeid kasutada soodsa puhastava maskina. Kandke munavalge õrnalt niiskele näonahale. Laske maskil kuivada ja peske maha.
 

Kuidas keeta mune?

Mune võib valmistada ja nautida mitmel viisil. Muna keetmine ei nõua peaaegu mingeid oskusi ja võtab köögis väga vähe aega. Naudi muna kõrvalroana või valmista sellest täiesti eraldi toit.

Pehmeks keedetud

 4 minutit

Poolpehmeks keedetud      

6,5-7,5 minutit

Kõvaks keedetud

 9-10 minutit


Pehmeks keedetud munad
56 % ostjatest kasutab mune pehmeks keedetuna. Kuid paljud näevad kurja vaeva, et keeta muna selliseks, nagu nad soovivad.

Nõuanne munade pehmeks keetmiseks ökomeetodil
Pange külm muna potti. Katke muna veega. Pange potile kaas peale ja ajage vesi kiiresti keema. Niipea, kui vesi keeb, tõstke pott tulelt ära. Keerake kuumus kinni. Laske munal olenevalt selle suurusest 3–4 minutit kaane all vees seista. Kurnake ja loputage muna kiiresti külma vee all, nii et keemisprotsess lõpeb, aga muna jääb kuumaks.

Poolpehmeks keedetud munad
Pange pott veega tulele. Kui vesi keeb, tõstke munad lusikaga õrnalt potti. Keetke mune kaane all 6,5–7,5 minutit, loputage kohe külma veega ja serveerige.

Kõvaks keedetud munad
Kõvaks keedetud muna saamiseks on kaks kindlat ja järeleproovitud meetodit: öko- ja kiirmeetod. Ökomeetod on sama nagu pehmeks keedetud muna valmistamisel. Ainus erinevuse seisneb selles, et munal peaks laskma olenevalt selle suurusest 18–23 minutit pärast keemist ja tulelt ära tõstmist kaane all vees seista. Meetod on muna keetmiseks optimaalne, kuna muna peab taluma kõrget temperatuuri ainult lühikest aega. Kaua aega kõrgel temperatuuril keetmine võib panna munavalge kokku tõmbuma ja muuta selle kummiseks, samuti teha rebu kõvaks. 

Kiirmeetod tähendab muna asetamist keevasse vette ja selle keetmist 9–10 minutit olenevalt suurusest. Pärastpoole jahutatakse muna kiiresti, eelistatult jääkülmas vees, nii et keemisprotsess lõpeb kohe.